تقدير از شهرداري شهرکرد در همايش شهر هوشمند، زيرساخت و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري کشور

کد خبر: 11066 تاریخ انتشار: 1395/07/26 12:31:30
نمایش: 719
اخبار
شهرداري شهرکرد به عنوان يکي از پنج شهرداري قابل تقدير کشور نخستين همايش شهر هوشمند، زيرساخت و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري که در برج ميلاد تهران برگزار شد، انتخاب شد.
در اين همايش که با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و با هدف انتخاب و معرفي شهرهاي ايران از ديد شاخص‌هاي جهاني شهر هوشمند، برپا شد از شهرداري شهرکرد به عنوان يکي از شهرداريهاي شايسته ي تقدير  تجليل به عمل آمد.
افزوده مي شود، لوح تقدير اين همايش به عباس بيگي نماينده و مدير عامل سازمان آمار، اطلاعات و خدمات کامپيوتري شهرداري شهرکرد اهدا شد.
در اين رويداد که روزهاي 15 و 16 شهريورماه در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد، در مراسم افتتاحيه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در جمع استانداران، مديران و کارشناسان آي‌سي‌تي با بيان اينکه پيشرفت در حوزه فناوري بسيار سريعتر از بقيه حوزه‌ها است، اعلام کرد: «چاره‌اي جز گام برداشتن به سمت هوشمند شدن شهرها نداريم. اگر خود به استقبال هوشمند شدن شهرها نرويم با تأخير به ما تحميل خواهد شد و وقتي چيزي تحميل شود نمي‌توان از همه فرصت‌ها و مزاياي آن بهره برد.
محمود واعظي گفت: «در هوشمند شدن شهر‌ها بايد به زيرساخت و سرمايه‌گذاري به طور همزمان نگاه کرد، چرا
که نمي‌توان اين دو را براي رسيدن به موفقيت از هم جدا کرد».
واعظي با بيان اينکه رسيدن به شهر هوشمند، همکاري همه دستگاه‌ها را مي‌طلبد افزود: يکي از وظايف دولت ايجاد شغل براي جوانان است، وقتي آي‌تي با زندگي مردم عجين شود هم کار سريع تر پيش مي‌رود و هم شغل ايجاد مي‌شود. بنابراين در شهر هوشمند مي‌توان روي ايجاد شغل جوانان کار کرد.
واعظي نکته مثبت اين همايش را تلفيق بخش دولتي و خصوصي در اجرا دانست و در ادامه گفت: «براي رسيدن به شهر هوشمند بايد اين نوع همکاري‌ها دنبال شود، البته نقش دستگاه‌هاي دولتي نيز درموفقيت ها بايد پررنگ باشد. وزارت کشور همکاري خوبي در فرهنگسازي شهر هوشمند داشته است و ديگر دستگاه‌ها نيز مانند وزارت راه، محيط زيست و بانک‌ها مي‌توانند ايفاي نقش کنند. به طور مثال اگر بانک‌ها در اين راه سرمايه گذاري نکنند توفيقي حاصل نمي‌شود، البته بايد وزارت ارتباطات و فناوري ارتباطات نيز فضا را براي سرمايه گذاري بانک‌ها باز کند».
واعظي به ويژگي‌هاي شهر هوشمند که شامل اقتصاد هوشمند (smart economy)، مردم هوشمند (smart people)، زندگي هوشمند (smart live)، محيط هوشمند (smart environment) و حمکراني هوشمند (smart government) است، اشاره کرد و گفت: «کاهش انرژي، ارتقاي کيفيت زندگي مردم،کاهش تخريب محيط زيست و به حداقل رساندن سوخت‌هاي کربني دستاوردهاي شهر هوشمند است. براي رسيدن به شهر هوشمند بايد ابتدا زيرساخت‌ها فراهم شود و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات سعي کرده در اين دو سال عقب ماندگي‌ها را در اين حوزه جبران کند.
وزير ارتباطات و فناوري، داشتن زيرساخت براي شهر هوشمند را لازم ولي کافي ندانست و افزود: «از جمله موارد مهم ديگري که بايد فراهم باشد تا به اهداف شهر هوشمند رسيد خدمات، محتوا و اپليکيشن‌هاست و براي رسيدن به اين اهداف بايد همه در اين کار همکاري کرده و مسئولان شهرها نيز در اين زمينه گام بردارند. مسئولان استان‌ها بايد از اين کار حمايت معنوي و مادي کنند و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز مي‌تواند وام در اختيار آنها قرار .

جنبه هاي ديگر تصوير شهر هوشمند را «محمود زرگر»، دبير علمي همايش «شهر هوشمند زيرساخت و فرصت‌هاي سرمايه گذاري» ارائه کرد. وي در سخناني اعلام کرد: شعار اصلي شهر هوشمند ارتقاي کيفيت زندگي، محيط زيست پاک و توانمند‌سازي اقتصادي است و ما نيز با رعايت اين شعار در بخش توانمندسازي اقتصاد مقاومتي براي کشور گام بر مي‌داريم.
اسماعيل ثنايي، استاد دانشگاه صنعتي شريف نيز در اين مراسم درباره معماري شهر هوشمند گفت: وقتي در دنيا بحث شهر هوشمند (Smart city) مطرح مي‌شود به اين معنا است که مي‌توانيم با زيرساخت‌هاي آي‌تي و پهناي باند، ذينفعان مختلف اين صنعت را کنار هم قرار دهيم تا هر کس خود جداگانه کاري انجام ندهد.
استاد انفورماتيک دانشگاه صنعتي شريف در ادامه بر اين نکته تأکيد کرد؛ سرفصل‌هايي که اخيراً در دنيا در صنعت آي‌سي‌تي و مخابرات مطرح است ماشين به ماشين، اينترنت اشيا و... ناميده مي‌شود.
براي اينکه بتوانيم ميلياردها سنسور را در شهر گذاشته و اطلاعات را جمع آوري، پردازش، نتيجه‌گيري وبعد سيگنالي توليد کنيم که اتفاقي در شهر هوشمند بيفتد، بايد زيرساخت خوبي مانند فيبر نوري داشته باشيم.
ثنايي با اشاره به اينکه وقتي صحبت از زيرساخت مي‌شود، منظور فقط فيبر نوري و وايرلس نيست، گفت: بايد در شهر لايه‌هاي با سيم و بي‌سيم فراهم کنيم تا تمام اپليکيشن‌ها و وسايل مختلف را به هم وصل کند تا بتوان معماري شهر هوشمند را پياده کرد.
استاد دانشگاه صنعتي شريف يکي از لايه‌هاي اصلي معماري شهر هوشمند را «IOT» همان اينترنت اشيا (internet of things) دانست و گفت: «يکي از لايه‌ها، همان شبکه ملي اطلاعات است که همه زيرساخت‌هاي ورودي و خروجي‌ها را به هم وصل مي‌کند.
وي افزود: «در شهري که لايه‌هاي مختلف زيرساخت وايرلس وجود دارد، ارتباطات ماشين به ماشين برقرار مي‌شود، يعني تمام اطلاعات حمل و نقل(کنترل اتوبوس، مترو، ترافيک و اطلاع‌رساني به مردم)، امنيت در شهر (زيرساخت، محتوا)، انرژي (استفاده بهينه از اطلاعات کنتور آب و برق و گاز)، کمک‌هاي فوري (بهداشت، آتش نشاني و پليس براي کمک رساني) و.... در ابر (cloud) جمع خواهند شد و به يک مرکز که شهر هوشمند را کنترل مي‌کند، متصل خواهند شد».
اسماعيل ثنايي اعلام کرد: «اگر مي‌خواهيم شهر هوشمند داشته باشيم بايد زيرساختي ايجاد کنيم که شامل لايه هايي از سنسورها، دوربين ها، ردياب‌ها و شبکه باشد تا ارتباطات را به هم وصل کرده و سپس داده‌هاي ارتباطات ديتا، چيزها (things) در بخش داده‌هاي بزرگ (big data) پياده و پردازش شده و گزارش‌ها استخراج و قابل استفاده شود».
گفتني است در اين همايش دو روزه 23 مقاله در سالن‌هاي مختلف ارائه شد و 10 پنل تخصصي و 20کارگاه آموزشي نيز برگزار شد. در حاشيه همايش دو روزه، 30 شرکت فعال فناوري محصولات خود را که براي ساخت يک شهر هوشمند مورد نياز است به نمايش گذاشتند.
اين محصولات شامل نرم افزار و سخت افزار مانند بحث زيرساخت‌ها (فيبر نوري و سيم‌هاي مسي)، کارت‌هاي هوشمند، راه‌اندازي مديريت شبکه واي فاي از طريق شبکه برق شهري، شبکه‌هاي ويدئو کنفرانس، آموزش به شهروندان (فرهنگ هوشمند، تجارت هوشمند و...) ارائه پورتال‌هاي سازماني تحت وب، بانکداري هوشمند، راه‌اندازي شبکه آموزشي هوشمند در مدارس و دانشگاه‌ها و... بود.

افزودن دیدگاه


تصویر روز

آمار سایت

آنلاین ها
11
امروز
32
دیروز
26
هفته
344
ماه
16080
کل
91311